Ko sem včasih razmišljala o tem kaj si želim, o svojih sanjah, sem si vedno postavljala sanje, ki so bile realne, dosegljive. In ali so to potem res sanje ali niso to cilji? Razlika med sanjami in cilji je ravno v tem, da se pri sanjah ne sprašujemo kako jih bomo dosegli, temveč samo kaj si želimo. Pri ciljih pa na nek način v sebi vemo, kako ga bomo dosegli, če nič drugega, vemo kje poiskati pomoč, odgovor…

In prav zato, si ljudje vse prevečkrat ne upamo sanjati, ker ne vemo kako bomo sanje dosegli in nas je strah poraza. Mimogrede, raziskave kažejo, da je ravno strah pred neuspehom en največjih naših strahov. Verjemite mi, da sem bila jaz dokaz za to.

Zato želim z vami podeliti, kaj je meni pomagalo, da se sedaj ne bojim sanjati tudi največjih sanj, da se ne bojim več neuspeha.

1. namig: pomembno je, da sanje razdelimo na korake, cilje.

Natasa_prva50ka_169 Se strinjate z menoj, da tudi svoje najljubše torte, ne morete    pojesti     vse naenkrat,  če bi jo še tako radi in imate še tako     »velike oči«? In,   če  bi se že tako potrudili in  bi vam uspelo, bi    vam bilo potem   nedvomno slabo.

Lahko pa bi uživali v njej nekaj dni, če bi jo jedli košček za       koščkom   in na koncu bi vseeno celo zmazali.

 

 

Enako je z našimi sanjami, sladke so, mikavne,hrepenimo po njih, smo neučakani…

A če se zaženemo prehitro, nepremišljeno in si ne naredimo načrta je lahko to za nas prevelik zalogaj in omagamo, obupamo že na prvem koraku, ko nas spodrsne ali naletimo na izziv.

Pomembno je, da se zavedamo, da je živeti svoje sanje proces in da v tem procesu uživamo, kot ob vsakem grižljaju naše najljubše torte.

Zapomnite si: nihče ni resnično in trajno obogatel čez noč.  Mogoče se je rezultat sicer pokazal čez noč, a za tem rezultatom je proces, največkrat dolga pot.

Pa pojdimo naprej.

Imate svoje sanje, na primer: »V tem letu zaslužim 45.250,00 EUR.« V svojih sanjah ste jasni, konkretni in vedeli boste kdaj jih boste dosegla, je res?  In še zelo pomembno, zapišite si jih in to v sedanjem času, kot da ta denar že imate, ga že držite v rokah.

Recimo, da nam je šlo do tu še kar dobro. Kasneje pa se največkrat zatakne. Kje? Meni se je zataknilo, ko nisem dosegla želenega sem bila ali kot otrok in sem cepetala ali pa sem se počutila kot zguba, luzer. Zame je bilo samo vse ali nič. Poznate to tudi vi?

Po drugi strani pa sem občudovala prijateljico, ki je ravno tako sanjala in dosegla polovico tistega kar je sanjala, pa je bila vseeno navdušena nad seboj, nad svojim rezultatom.

Seveda je naš pogled odvisen od naših prepričanj, a sedaj ne bomo govorili o tem. Vseeno obstajajo učinkoviti načini, ki nam lahko pomagajo.

Kaj sem spremenila?  Sanje sem razdelala na cilje – v našem primeru:

  1. Sanjski cilj – je teh vaših 35.250,00 EUR.
  1. Realni cilj – pogledam realno, glede na svoje dohodke do sedaj, glede na realne predvidene prihodke in istočasno nas mora ta cilj, že malo potegniti iz naše cone udobja. Narediti moramo korak naprej. Da ne ostanemo pri definiciji norosti,kot jo je poimenoval A. Einstein »Lotevati se stvari vedno na enak način, in pričakovati drugačne rezultate.« Torej nekaj moramo spremeniti, narediti drugače ali več.

3. Minimalni cilj – določimo tisti minimum, pod katerega ne gremo

Verjemite mi, da če imate sanje razdelane na te tri korake boste dosegli mnogo več kot kdaj koli do sedaj. Vaš um ste programirali in sledil bo temu, življenje pa vam bo dajalo ideje, namige, priložnosti, ki vas bodo peljale po poti vaših sanj. Seveda, vi pa morate te ideje zgrabiti in jih materializirati.

Kar pa je, vsaj zame, najbolj pomembno, pa je, da se ne bi več počutili zgube, če ne bi dosegli ravno sanjskega zneska.

 

2. namig: Na vaši poti sanj, vam lahko zelo pomaga self-coaching.

Da sami sebi postavljate vprašanje:

 »Ali sem danes dala vse od sebe, da bi dosegla svoje sanje, svoj cilj, ki je del teh sanj?«

 Ocenite se od 1-10 in videli boste kje ste na poti, k svojim sanjam. In pri tem bodite iskreni do sebe!

 

Burma-yes

»Deluj vse dokler ne dosežeš cilja, vse do rezultata«

 

 

 

 

Pomembno pa je tudi zavedanje, da se lahko iz vsakega neuspeha veliko naučimo in da je v vsakem neuspehu nekaj dobrega.

Zato je izjemnega pomena, da ko nam spodrsne, da si damo povratno sporočilo in se vprašamo:

»Kaj pa je bilo v teh situaciji vseeno dobrega?«

S tem rastemo in se motiviramo. In kar je še posebej pomembno, na ta način se ne moremo počutiti več zgube.

In še 3. namig: Fokusirajte se na to kar ste že dosegli in ne na to česa niste.

Ljudje žal največkrat na hitro, površno rečemo, »ah, saj to kar sem dosegel/la ni bilo nič posebnega« ali pa »eh, ena zguba sem, nič mi ne gre od rok«.

Prav zato je tako pomembno, da ko sanjamo in si postavljamo cilje, prej pogledamo nazaj, kaj pa smo že dosegli, v čem smo dobri. Pri tem je dobro, da imate več kriterijev – ne štejejo samo številke, temveč tudi kako se počutite, vaše zdravje, odnosi…

Torej, ko svoje sanje razčlenite na cilje, je pomembno, da vidite tudi «stranske produkte«, ki ste jih na poti uresničevanja sanj dosegli. Vse šteje, ne samo znesek.

Še misel za konec:

»Ni pomembno kaj in kdaj to dosežeš, pomembno je kdo ob tem postaneš.«

 Vaša Nataša

predogled2

Se tudi vi bojite neuspeha?